Gyakran ismételt kérdések

A váci campus központi épületének földszintjén, a Schuszter Konstantin tér 1-5. szám alatt találhatók a könyvtár helyiségei. Az olvasóterem az épület kapuján belépve a portától jobbra helyezkedik el, a kölcsönzőhöz pedig a belső nagy udvaron át, a kapualjba betérve lehet eljutni.

A könyvtár hírei között szerepelnek az időszakos zárvatartási információk a könyvtár honlapján: https://konyvtar.avkf.hu/ 

Az olvasóterem és a kölcsönző hétfőtől csütörtökig 8:00 és 16:00 között, pénteken 8:00 és 14:00 között, szombaton pedig 9:00 és 13:00 között tart nyitva.

A nyári szünet ideje alatt a könyvtár csak hétköznapokon tart nyitva 9:00-től 14:00 óráig, amennyiben szabadság miatt nincs zárva.

1.      A könyvtárhasználati díjak:

 

Ingyenes a beiratkozás:

(a)    Főiskolai hallgatók, oktatók, dolgozók.

(b)   Munkanélküliek, munkanélküli segélyben részesülők.

(c)    A szomszédos államokban élő magyar igazolvánnyal rendelkező magyarok.

(d)   ALUMNI tagoknak

(e)    könyvtári, levéltári és múzeumi dolgozók

(f)    70 év felettiek számára 

        Más felsőoktatási intézmények hallgatói: 1.000,- Ft /év

        Munkaviszonyban állók: 2.000,- Ft /év

        Az olvasójegy elvesztése esetén annak pótlása: 500,- Ft




A Könyvtárba minden 18. életévét betöltött személy beiratkozhat személyesen a kölcsönzési pultnál.

Az online regisztráció abban az esetben lesz érvényes, amennyiben a beiratkozási díjat is befizeti, melyet fizethet személyesen a könyvtár kölcsönző részlegén nyitvatartási időben, illetve utalással. Amennyiben utalással már kifizette, kérjük, várja meg a visszaigazoló e-mailt a fizetés teljesítéséről. Az olvasójegyét az első könyvtári látogatása alkalmával fogjuk Önnek átadni.

Az online katalógusunk regisztráció nélkül is böngészhető.

A kölcsönzési határidők megtekinthetők a könyvtári katalógusba bejelentkezve a “Saját könyvtár” menüpont alatti “Kölcsönzések” menüpontban.

A kölcsönzési határidő napján a dokumentumot vissza kell hozni, vagy a határidőt meg kell hosszabbítani. A kölcsönzési határidő lejárta után könyvtárunk késedelmi díjat számít fel. A késedelmi díjakat a Könyvtárhasználati szabályzat 2. sz. melléklete tartalmazza.

A kölcsönzési idő 3 alkalommal hosszabbítható:

– az online katalógusba bejelentkezve
– e-mailben: konyvtar@avkf.hu
– e-Card mobilapplikáció használatával
– telefonon: +36-27 / 511-150 / 601-es mellék
– személyesen a könyvtárban (elérhetőségeink az olvasójegy hátsó oldalán, illetve a honlapon)

A könyvek kölcsönzési idejének lejárta előtt 4 munkanappal e-mail üzenet érkezik a könyvtárnak megadott e-mailcímére. Ilyenkor már lehetséges a hosszabbítást kezdeményezni, hogy ne keletkezzen késedelmi díj a kikölcsönzött könyveken, érdemes már ekkor hosszabbítani. 

A hosszabbítás elvégezhető a könyvtár e-Card mobilapplikációján keresztül, illetve a következő linken olvasói bejelentkezéssel: https://apor.opac3.monguz.hu/

Az oldalon a jobb felső sarokban található kis fekete emberfej ikonra történő kattintással válik a bejelentkezés lehetségessé. Az olvasójegy vonalkódja alatti nyolcjegyű szám és (Aporos hallgatók esetében) a Neptun kód megadásával lehet bejelentkezni, majd a “Saját könyvtár” menüpontot választva a “Kölcsönzések” menüpont alatt lehetséges a könyvek hosszabbítása. 

A hosszabbítás kérhető e-mailben is, a konyvtar@avkf.hu e-mail címre írt üzenet küldésével, illetve telefonon a +36-27 / 511-150 számon a 601-es melléken, vagy pedig személyesen a kölcsönző pultnál.

– a hosszabbítások száma elérte a 3 alkalmat
– a kölcsönzött művet előjegyezte egy másik olvasó
– késedelmi díj fennállása esetén
– a könyvtár az olvasó ellen jogi eljárást folytat
– a könyvtári kártya érvényessége hamarabb lejár, mint a kölcsönzési határidő

A könyvtár állományában csak korlátozott számban állnak rendelkezésre a kötelező irodalmak. Annak érdekében szükséges ez a korlátozás, hogy minél több olvasó hozzá tudjon jutni a kötelező irodalmakhoz.

Jó tudni:
Amennyiben nincs előjegyzés az adott dokumentumon, kérhető a kölcsönzési idő hosszabbítása.

– nyitvatartási időben a kölcsönző pultnál
– a Központi épület portáján található könyvbedobó szekrény használható az épület nyitvatartási idejében

Jó tudni:
A könyvbedobással nem szűnik meg azonnal a kölcsönzés, erre később – szombati nyitvatartási napok kivételével a következő nyitvatartási napon – kerül sor.

A könyvtár online katalógusa a következő linken érhető el: https://apor.opac3.monguz.hu/

A katalógusban az “Összetett keresés” fület érdemes választani, ahol több paraméterre is rá lehet keresni, például szerzőre, címre, tárgyszóra is, de ha adott témában keresünk könyvet, a “Bármely kulcsszó” mezőt ajánlott kiválasztani a legördülő menüből, és mellé bal oldalon a keresett kifejezést beírni.

Az így talált könyv adatainál a “példány” fülre kattintva legördülnek a dokumentum további adatai, azaz hogy például a könyvtár mely gyűjteményébe tartozik, és hogy mi a raktári jelzete.

Az olvasótermi dokumentumok és a Tandori-hagyaték dokumentumai nem kölcsönözhetők, azonban a kölcsönzés, a raktár és a Pikler-gyűjtemény könyvei kikölcsönözhetők könyvtárunkból. A raktári jelzet adott könyv könyvtári helyét jelzi, amely alapján az megkereshető a polcon.

A https://apor.opac3.monguz.hu/ oldalon olvasói belépéssel, illetve a könyvtár e-Card mobilapplikációja segítségével lehet könyvet félretenni, illetve előjegyezni.

A honlapon az olvasói bejelentkezést követően lehet könyvet félretenni vagy előjegyezni; ez díjmentes szolgáltatás.
A bejelentkezés az oldalon a jobb felső sarokban található kis fekete emberfejre történő kattintással lehetséges, ahol a belépéshez meg kell adni az olvasójegy vonalkódja alatti számot, és a jelszót, amely Aporos hallgatók esetében a Neptun kód.

A katalógusban történő keresés során talált, kikölcsönözni óhajtott könyv felsorolt adatai alatt balra található zöld/piros háttérszínű “példány” feliratra kattintva tudjuk az adott dokumentum félretételét, vagy előjegyzését kezdeményezni a “Félretétel”/”Előjegyzés” gombra kattintva.

A Tandori-hagyaték dokumentumai és az olvasótermi dokumentumok nem kölcsönözhetők, azonban a kölcsönzés, a raktár és a Pikler-gyűjtemény dokumentumaira elfogadjuk a félretételi, illetve előjegyzési kéréseket.

Félretenni a ki nem kölcsönzött dokumentumokat lehetséges, előjegyzést pedig a már más által kikölcsönzött dokumentumra tehetünk. A félretételi kérés könyvtár általi elfogadása esetén az adott könyvet a félretételt kérő nevére adott ideig félreteszik, előjegyzés esetén pedig az előjegyzett dokumentum már nem lesz tovább hosszabbítható annak, aki azt kikölcsönözte, és a dokumentum visszahozatalakor e-mailben értesítést kap az előjegyzés kérője. A könyvet az értesítéstől számított 1 héten belül lehet átvenni, utána az előjegyzés megszűnik.

A könyvtári határidők betartása az olvasó felelőssége. Az e-mailben küldött emlékeztető kizárólag kényelmi szolgáltatás. 

Jó tudni:
A könyvtári értesítési e-mailcím módosítható a könyvtári katalógusba bejelentkezve a “Saját könyvtár” menüpont alatti “Személyes adatok” menüpontban.

A kölcsönzéshez kapcsolódó késedelmi díjakat a lejárat utáni napokra automatikusan számítja a könyvtári rendszer. A késedelmes könyv visszavételével vagy meghosszabbításával zárul le a késedelmi díj számítása. A meghosszabbítás nem mentesít a késedelmi díj megfizetése alól.

A vizsgára jelentkezésnél a lejárt fizetési határidejű tartozások akadályt jelentenek.

A tartozás személyesen vagy banki átutalással rendezhető.

A tartozását rendezheti személyesen a könyvtár kölcsönző részlegén, illetve utalással.

Az utaláshoz szükséges adatokért kérjük, keressen minket az elérhetőségeinken!
(Elérhetőségeink az olvasójegy hátsó oldalán, illetve a honlapon megtalálhatóak.)

A könyvtár online katalógusában az „Összetett keresés” fülön a jobb oldali mezőben a „Cím” kifejezést válaszd, attól balra pedig gépeld be a keresett kulcsszót / kifejezést az üres mezőbe. A „Csak szakdolgozatok” felirat melletti kis négyzetet pipáld ki, majd kattints a „Keresés” gombra.

Főiskolánknak Budapesten nincs könyvtára, azonban ha a budapesti campuson tanulsz és könyvre van szükséged, te is igénybe veheted a váci campus könyvtárát távkölcsönzéssel.

Mit kell ehhez tenned?
–      A beiratkozáshoz el kell jönnöd a váci campusra (személyigazolvány, lakcímkártya / Aporos diák legyen nálad). A beiratkozáskor jelezd, hogy a budapesti campusra szeretnéd majd kérni a kikölcsönzött könyveket. 
 –      A továbbiakban már nem kell személyesen megjelenned: a kölcsönzéshez elegendő az online katalóguson keresztül félretetetned vagy előjegyeztetned a kívánt dokumentumokat, majd a könyvtár email-en jelzi, hogy mikortól veheted át azokat. A könyvek szállítását a főiskola intézi.
 A kért könyveket a budapesti campus vezetőjétől, Kocsis Gyulától tudod átvenni előre egyeztetett időpontban. A visszaadással kapcsolatban szintén Kocsis Gyulát kell keresned.

Keresse az     ikont a könyvtár által előfizetett e-könyv szolgáltató adatbázisok honlapján, melyeket itt érhet el: https://konyvtar.avkf.hu/index.php/adatbazisok/

Belépni a főiskolai e-mailcímével (vezetéknév.keresztnév@avkf.hu) és az ehhez kapcsolódó jelszóval tud. Kérdés vagy probléma esetén keresse a könyvtárosokat elérhetőségeinken.

A kölcsönzőpultnál van lehetőség az olvasójegy pótlására, melynek díja 500Ft.

De ha az applikációt letölti a telefonjára, akkor az kiváltja az olvasójegyet, illetve könnyen tud hosszabbítani és a nyitvatartást is megtalálja benne.

A Könyvtárhasználati szabályzat 5. mellékletében található, kitöltött meghatalmazás segítségével a meghatalmazott személy átveheti  a kölcsönözni kívánt könyveket. Ebben az esetben az olvasójegy mindenképpen szükséges a kölcsönzéshez.

Szeretnénk figyelmébe ajánlani könyvtári félóra szolgáltatásunkat, melynek keretében szakdolgozat írásához szükséges szakirodalom kereséséhez tudunk segítséget nyújtani, melynek során egyéni tréning keretében segítünk anyagot keresni hétköznapokon akár online is, illetve szombati napokon személyesen, előre egyeztetett időpontban. Jelentkezni a következő e-mailcímen lehet: konyvtar@avkf.hu.

Ha nincs lehetősége igénybe venni ezt a szolgáltatást, az alábbi lehetőségeket tudjuk figyelmébe ajánlani szakirodalom kereséséhez.

Könyvtárunk online katalógusában érdemes könyvekre rákeresni, és amennyiben talál az Ön számára érdekes könyvet, azt akár ki is kölcsönözheti.

A következő módon tud katalógusunkban keresni:

Az alábbi linket megnyitva először az „Összetett keresés” fülre kell kattintani: https://apor.opac3.monguz.hu/

Érdemes a jobb oldali mezők egyikeként a legördülő menüből a „Bármely kulcsszó” kifejezést választani, és mellé a bal oldali mezőbe a keresett kifejezést beírni.

Amennyiben a „Cím” mező mellé ír keresőszót, érdemes a szó szótövénél vagy ragozatlan formájánál megállni és csillagot tenni a végére (pl. pedagógi*), hogy a kifejezés ragozott formáira is rá tudjon keresni a rendszer – ezt csonkolásnak nevezzük.

Könyvtárunk kölcsönző helyisége hétfőtől csütörtökig 8:30 és 16:00 óra között, pénteken 8:30 és 12:00 óra között, szombaton pedig (a honlapon megjelölt napokon) 9:00 és 13:00 óra között tart nyitva. Ekkor lehet a kölcsönzést lebonyolítani.

Szakdolgozatíráshoz találhat még anyagot a főiskola által előfizetett e-könyv szolgáltató adatbázisokban történő kereséssel, távoli eléréssel: https://konyvtar.avkf.hu/index.php/adatbazisok/

Ezen a linken a Szent István Társulattól a Typotex Interkönyvig található kiadók e-könyvei között lehet keresgélni kulcsszóra történő kereséssel. Az e-könyvek eduID-s bejelentkezéssel érhetők el.

A bejelentkezés esetén az eduID bejelentkezést (kék logó) kell választani a belépéshez, majd a felkínált listából az Apor Vilmos Katolikus Főiskolát kell kiválasztani, ami után megjelenik egy gmail-es alapú bejelentkezési felület, ahol az AVKF-es e-mailcímét és az ahhoz tartozó jelszavát kell megadnia, hogy hozzáférjen az adott adatbázishoz. Mikor bejelentkezik, győződjön meg arról, hogy más gmail alapú e-mailbe nincs bejelentkezve; kizárólag az AVKF-es e-mailcímével bejelentkezve válik valóra a keresés lehetősége.

Az Akadémiai Kiadó folyóiratai (AKJournals) és a L’Harmattan Kiadó e-könyvei távolról nem, de a főiskola váci campusának számítógépein elérhetők. Használatukat a könyvtár biztosítja.

A Google Tudós felületén tudományos irományokat lehet találni egy-egy keresett témában: https://scholar.google.hu/schhp?hl=hu

Érdemes több kulcskifejezésre is rákeresni, szinonim kifejezéseket alkalmazva a keresés során, pl. pedagógusok lelki egészsége – tanárok mentális egészsége, vagy pl. választott mutizmus – elektív mutizmus – szelektív mutizmus. Kereséskor megéri a csonkolást is alkalmazni, azaz a szavak elejét begépelni a ragozott vagy képzős szóvég elhagyásával, * jelet a végére téve (pl. gyermekvéd*).

Folyóiratcikkekre az alábbi linkeken kereshet:

EPA: Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis: http://epa.oszk.hu/

HUMANUS: Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa: https://www.oszk.hu/humanus/index.html

MATARKA: Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa: https://matarka.hu/

Közös kereső: EHM: EPA + HUMANUS + MATARKA: http://ehm.ek.szte.hu/ehm?p=0

Az EPA adatbázisban lehet kiadványra azaz folyóiratra, teljes szövegben előforduló kifejezésre, illetve címére vagy szerzőjére keresni. Ebben az adatbázisban teljes szövegű cikkek kaphatók találatként.

A MATARKA adatbázisban kulcsszóra történő kereséskor megkapjuk, hogy milyen cikkek íródtak adott témában, és például az adott cikk adatai alapján – ha az teljes szöveggel nem elérhető az interneten – még meg kell keresni, hogy az országban hol érhető el az adott folyóirat, amelyben a cikk fellelhető.

Ha esetleg van olyan dokumentum, amelyről meg szeretné tudni, hogy az országban mely könyvtárban érhető el, azt az alábbi 2 linken teheti meg:

Könyv és folyóirat esetében a Magyar Országos Közös Katalógust érdemes megnézni: http://odrportal.hu/web/guest;jsessionid=9F8D3152F17E0A28DBB8562AE6882B1F

A keresett címre kapott találatok esetén a „Megnéz” fejlécű oszlopban található négyzetre kell kattintani a keresett könyvcím sorában, majd az így kapott oldalon az oldal alja felé a „Szolgáltató könyvtárak” kifejezés melletti + jelre kattintva tekintheti meg, hogy mely könyvtáraknak van meg az adott dokumentum.

Folyóiratokra, könyvekre és adatbázisokra az alábbi linken lehet rákeresni olyan szempontból, hogy azok mely intézményeknél érhetők el: https://compass.mtak.hu/

A + jelre kell kattintani azon intézmények megtekintéséhez, amelyek előfizetnek a keresett forrásra. Amennyiben talál olyan intézményt, ahol megvannak ott a kívánt adatbázisok, folyóiratok, érdemes az intézmény könyvtárától érdeklődni a helyben használat vagy napijegy vagy esetleg beiratkozás felől.

Szakirodalomért még az ELTE könyvtárainak közös katalógusában is érdemes lehet keresni, hiszen az Apor Vilmos Katolikus Főiskola képzéseihez hasonló képzések is folynak az ELTE-n: https://konyvtar.elte.hu/hu/egyetemi-konyvtar/katalogusok

Arra figyelni kell, hogy a különböző itt talált irodalmak az ELTE eltérő könyvtáraiban érhetők el, mindegyik találatnál a részleteket tanulmányozva látható, hogy helyileg melyik kar könyvtárában lelhető fel az adott dokumentum.

Az ELTE Egyetemi Könyvtárában több adatbázis érhető el az ottani helyi gépeken, melyek beiratkozással helyben használhatóak. Pl. a JSTOR, a Wiley és más adatbázisokban érdemes lehet még keresgélni.

https://konyvtar.elte.hu/hu/egyetemi-konyvtar
https://konyvtar.elte.hu/hu/egyetemi-konyvtar/beiratkozas
https://konyvtar.elte.hu/egyetemi-konyvtar/kutatastamogatas/adatbazisok/adatbazislista

Érdemes az AVKF Könyvtárának honlapját jobban megnézni, hiszen a szakdolgozatkészítéssel, irodalomkereséssel, irodalomjegyzék-készítéssel kapcsolatban is van fent sok információ, illetve bizonyos online elérhető folyóiratok is össze vannak gyűjtve itt:
https://konyvtar.avkf.hu/index.php/adatbazisok/
https://konyvtar.avkf.hu/index.php/linkgyujtemeny/ 

Létezhetnek az Ön témájához közel álló témájú szakdolgozatok, amelyek a főiskolán íródtak. Ezekre a könyvtár online katalógusában (https://apor.opac3.monguz.hu/) a következő módon lehet rákeresni: 

Az „Összetett keresés” fülön a „Csak szakdolgozatok” jelölő négyzetet bejelölni majd a „Bármely kulcsszó” kifejezést érdemes választani, és attól balra pedig a keresett kulcsszót kell begépelni.

Érdemes a talált szakirodalmak irodalomjegyzékét mindig megnézni, hátha van közöttük további használható irodalom.

Széscheyi