AZ APOR VILMOS KATOLIKUS FŐISKOLA KÖNYVTÁRÁNAK KÖNYVTÁRHASZNÁLATI SZABÁLYZATA
1.sz. melléklet
1. Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Könyvtára (továbbiakban Könyvtár)
- A Főiskola szervezetén belül önálló központi szervezeti egységként működik.
- A szolgáltatás jellegét tekintve nyilvános felsőoktatási szakkönyvtár.
- Alapvető feladata a főiskolai oktatás, továbbképzés és kutatás információszükségleteinek biztosítása (gyűjtés, feltárás, megőrzés, szolgáltatás).
- Gyűjtőkörét és feladatát külön szabályzatok részletezik.
- Működési jellegéből következően igénybe veszi, illetve közvetíti más könyvtárak és információs központok szolgáltatásait.
- A fenti feladatok megoldása érdekében gyűjti a Főiskola szakmai profiljának, tevékenységi körének megfelelően az alábbi szakterületek irodalmát:
-
- Általános művek; a tudományok általában
- Filozófia, pszichológia
- Vallástudomány
- Társadalomtudományok
- Szociológia
- Neveléstudomány
- Természettudományok
- Alkalmazott tudományok
- Művészetek és sport
- Irodalom- és nyelvtudomány
- Földrajz- és történettudomány
2. A Könyvtár használatának rendje
A könyvtári szolgáltatások teljes köre hozzáférhető valamennyi beiratkozott, könyvtári olvasójeggyel rendelkező könyvtári tag számára.
2.1. Beiratkozás
- A könyvtárba beiratkozhat minden, 18. életévét betöltött személy, aki személyi igazolvánnyal rendelkezik. A beiratkozó olvasójegyet kap, mely biztosítja a könyvtári szolgáltatásokhoz való hozzáférést.
- Az olvasójegy más személyre át nem ruházható. A könyvtárhasználó felelős az olvasójegyével kikölcsönzött minden dokumentumért és az igénybevett térítéses szolgáltatások kifizetéséért.
- A beiratkozás csak személyesen történhet. Az olvasó a személyes adataiban bekövetkezett változásokat köteles bejelenteni a könyvtárnak, a bejelentés elmulasztásából eredő károkért a Könyvtár nem vállal felelősséget. A könyvtár az adatvédelmi törvényben foglaltaknak megfelelően köteles gondoskodni azok védelméről.
- A beiratkozáshoz szükséges dokumentumok az olvasó részéről: érvényes diákigazolvány vagy érvényes személyi igazolvány és lakcímkártya.
- A beiratkozás alkalmával az olvasó megismerkedik a Könyvtárhasználati Szabályzattal, és aláírásával tanúsítja a szabályzatban foglaltak tudomásul vételét, egyben kötelezettséget vállal az általa igénybe vett könyvtári értékek megóvására, rendeltetésüknek megfelelő használatára.
- Az esetleges visszaélések elkerülése érdekében az olvasójegy elvesztését azonnal be kell jelenteni.
- Az olvasójegy elvesztéséből adódó visszaélésekért a Könyvtár nem vállal felelősséget.
- Az új olvasójegy költsége az olvasót terheli.
- A beiratkozási díj mértékét a 2. sz. melléklet tartalmazza
2.2. Könyvtárhasználati díj
A mindenkori könyvtárhasználati díj mértékét, költségtérítési arányát rektori utasítás szabályozza. A szolgáltatási és egyéb térítési díjakkal együtt a 2. sz. melléklet tartalmazza.
2.3. A könyvtár nyitvatartási rendje
- A nyitvatartás általános rendje igazodik a Főiskola működési periódusához.
- A Könyvtár december hónapban és a nyári szünetben a Főiskola működéséhez igazodva zárva tart.
- A Könyvtár különböző egységeinek nyitvatartási rendjét a könyvtárigazgató javaslatára rektori határozat szabályozza.
- A Könyvtár nyitvatartási rendjét honlapján és a könyvtári terekben teszi közzé, annak változásáról olvasóit időben értesíti. Eseti zárva tartást a Könyvtár igazgatója vagy a Főiskola rendelhet el.
2.4. Kölcsönzés
- Kölcsönözni csak személyesen, érvényes olvasójeggyel lehet. Mobiltelefonnal szintén lehetséges a kölcsönzés a könyvtár mobiltelefonra telepített applikációjának felmutatásával. Az olvasójegy más személynek csak indokolt esetben adható át az 5. sz melléklet kitöltése és aláírása után. A könyvtári dokumentumok a következő csoportokba vannak sorolva
- Kölcsönözhető
- Korlátozottan kölcsönözhető (kötelező irodalom, tankönyv, jegyzet)
- Helyben használható
- Az érvényes beiratkozással rendelkező olvasók számára az egyidejűleg kikölcsönzött könyvek száma nincs korlátozva. Külsős olvasók számára egyidejűleg 10 db dokumentum kölcsönözhető.
- Az érvényes beiratkozással rendelkező olvasók egy címből egy példányt vihetnek el.
- A Könyvtár előjegyzést vesz fel azokra a dokumentumokra, amelyek kölcsönzés alatt vannak. A kint lévő dokumentumot, az újabb kölcsönvevő kérésére a Könyvtár a beérkezést követően 5 munkanapig félreteszi, amelyről az olvasót értesíti.
- Aki a kölcsönzési határidőt nem tartja be, késedelmi díjat fizet, és tartozásainak rendezéséig kölcsönzési jogát is elveszti.
- A kölcsönzési határidő meghosszabbítása történhet személyesen, telefonon, e-mail segítségével, az internetes katalógusba bejelentkezve vagy mobil applikáció használatával az olvasó saját magának is hosszabbíthat. A hosszabbításhoz szükséges az olvasó könyvtári azonosítója. Amennyiben a meghosszabbítani kívánt műre előjegyzés van, hosszabbítás nem kérhető.
- A könyvek, dokumentumok lejáratát minden könyvtárhasználónak saját felelőssége követni, az esetleges késedelemért a Könyvtár semmilyen reklamációt nem fogad el.
- A Könyvtár e-mailben értesíti az olvasót a kölcsönzési határidő lejárata előtt.
- Az e-mail elmaradása nem mentesíti az olvasót a késedelmi díj megfizetése alól. Az email-ben történő hosszabbításról a Könyvtár visszajelzést küld, amellyel érvényes a hosszabbítás. A kölcsönzött dokumentumok e-mailben, telefonon történő hosszabbítására, csak a Könyvtár nyitvatartási idejében van lehetőség.
- Felszólítástól függetlenül a lejárat napjától életbe lép a késedelmi díj számlálása.
A Könyvtár a késedelmi díjat valamennyi lejárt határidejű kölcsönzött dokumentum után automatikusan felszámítja. - Az olvasó köteles a késedelmi díjat megfizetni.
- Helyben használatra kijelölt, nem kölcsönözhető dokumentumféleségek:
- olvasótermi állomány és a folyóiratok,
- jegyzetek, tankönyvek, tansegédletek megjelölt példányai,
- különgyűjtemény könyvei és más típusú dokumentumok,
- hang-, képanyagok megjelölt példányai,
- szakdolgozatok – az erre a célra kijelölt számítógépeken helyben olvasásuk engedélyezett.
- A dokumentumok kölcsönzési idejét és a késedelmi díjakat a 2. sz. melléklet tartalmazza.
2.5. Az olvasótermek használata
- Az olvasóterem szolgáltatásait, a könyvtári törvény értelmében a Könyvtár teljes információhordozó állományát bárki korlátozás nélkül igénybe veheti.
- Az olvasótermi dokumentumok csak helyben használhatók, nem kölcsönözhetők.
- Az olvasótermi állomány elhelyezése szakrend szerint, a szépirodalmi állományrész cím és szerző szerint alfabetikus rendszerben, az általános iskolai tankönyvek elhelyezése osztályonként rendszerezve történik.
- A folyóiratok és hírlapok cím szerinti betűrendben kerülnek a polcokra.
- Az olvasótermekben elérhető szolgáltatások igénybevételéhez és a számítógépek használatához a könyvtárosok adnak segítséget és útbaigazítást.
2.6. Vagyonvédelmi előírások
- A könyvtárlátogató felsőkabátját, táskáját a könyvtári előtérben lévő csomagmegőrző szekrényekben köteles elhelyezni, azokat nem viheti be az olvasói terekbe. A csomagmegőrző szekrények kulcsát a könyvtárból nem szabad kivinni.
- A könyvtárból kivitt dokumentumokat távozáskor – az Olvasóteremben a tájékoztatónak, a Kölcsönző részlegben a kölcsönző könyvtárosnak – külön felhívás nélkül be kell mutatni.
Az olvasóterembe behozott könyveket, jegyzeteket, folyóiratokat a könyvtárhasználó köteles az ügyeletes könyvtárosnak bemutatni. - A könyvtár bejáratánál elhelyezett állományvédelmi berendezés hangjelzése esetén az olvasó köteles a táskáját és a nála lévő dokumentumokat a könyvtárosnak megmutatni. Az olvasó a könyvtár területét mindaddig nem hagyhatja el, amíg a hangjelzés oka ki nem derült.
- A könyvtári dokumentumok elvesztése, szándékos vagy gondatlan megrongálása miatt az olvasót kártérítésre kell kötelezni.
- A kártérítési kötelezettség mértékét a használhatatlanná vált dokumentum értéke határozza meg az alábbi irányelvek szerint:
- beszerezhető dokumentum esetén azonos művet, azonos kiadású művel kell pótolni
- a már antikváriumban sem beszerezhető fontos dokumentumok esetén a dokumentum teljes műszaki reprodukálási és kötési költsége megtérítendő.
- a Könyvtár csak kivételes esetben fogad el az elveszett műért pénzbeli kártérítést. Ebben az esetben a dokumentum antikvár forgalmi becsértékét és a felmerült költségeket (köttetés, szerelés) kell megtéríteni.
- az olvasó akár pótolja az elveszett művet, akár kártérítést fizet, nem mentesül az esedékes késedelmi díj megfizetése alól.
- Az őrizetlenül hagyott értékekért a könyvtár nem vállal felelőséget.
2.6.1. Kizárás
- Azt az olvasót, aki a Könyvtárral szemben fennálló bármilyen tartozását nem rendezte, a tartozás rendezéséig a kölcsönzésből ideiglenesen kizártnak kell tekinteni.
- Aki a Könyvtár dokumentum-állományát vagy bútorzatát, felszerelési tárgyait nem rendeltetésszerűen használja, azt gondatlanságból vagy szándékosan csonkítja, rongálja, vagy eltulajdonítja, a könyvtárigazgatónak jogában áll a Könyvtár használatától eltiltani.
- Aki az olvasóterem csendjét, rendjét zavarja, az ott folyó munkát szándékosan akadályozza, a Könyvtár munkatársaival nem megfelelően viselkedik, azt a könyvtárigazgató kizárhatja a könyvtári szolgáltatások használatából.
2.6.2. A Könyvtár állományának védelme
- A hallgató elszámoltatása
- A félév regisztrációs időszaka, ill. vizsgaidőszaka előtt a Könyvtár letiltja a tartozással rendelkező hallgatók jogosultságait a Neptun rendszerben. A Könyvtár a tartozások rendezése után visszaállítja a jogosultságokat.
- A tanulmányaikat befejező hallgatók névjegyzékét 1 héttel záróvizsga előtt a Tanulmányi Osztály megküldi a Könyvtárnak. A záróvizsgára az a hallgató bocsátható, aki könyvtári tartozását rendezte.
- A tanulmányaikat év közben megszakító hallgatókról a Tanulmányi Osztály értesíti a Könyvtárat.
- Oktatók és dolgozók elszámolása
- A Főiskola kötelékéből távozó oktatók és dolgozók csak akkor kaphatják meg utolsó illetményüket, ha írásban igazolták a Gazdasági Osztálynak, hogy könyvtári tartozásuk nincs.
2.7. Könyvtárközi kölcsönzés
- A Könyvtár kér és küld a könyvtárközi kölcsönzés keretében dokumentumokat.
- A könyvtárközi kölcsönzés keretében kikölcsönzött dokumentumért az olvasó a tulajdonos intézmény szabályai szerint tartozik anyagi felelősséggel.
- A Főiskola hallgatói és dolgozói a könyvtárközi kölcsönzés során kölcsönzött dokumentumokat csak korlátozott idejű használatra vehetik igénybe. A kölcsönzés idejét a dokumentum visszaküldési határideje határozza meg.
2.8. Tájékoztatás
- A Könyvtár teljes körű megismeréséhez, a hagyományos és a számítógépes információkereséshez a könyvtárosok nyújtanak segítséget.
- A mindenkori tájékoztató könyvtáros eligazít a katalógusok, bibliográfiák, kézikönyvek, referáló folyóiratok használatában, segít a szükséges irodalom kiválasztásában, a számítógépes adatbázisok működtetésében.
- A Könyvtár speciális szolgáltatásai: témafigyelés, irodalomkutatás, online adatbázis lekérdezés.
Az olvasószolgálat dolgozói a Könyvtár használóinak szóban és írásban tájékoztató feliratok segítségével útbaigazítást nyújtanak.
2.9. Reprográfiai szolgáltatások
- A Könyvtár állományában lévő, ill. az olvasótermi számítógépekről elérhető dokumentumokról – a szerzői jogok figyelembevételével – a könyvtári sokszorosító gépekkel a könyvtárhasználó másolatot készíthet.
- A szolgáltatás díjáról feliratok, eligazító táblák tájékoztatják az olvasót.
3. Elektronikus adatbázisok és a számítógépes hálózatok használata
- A számítógépes hálózatok (külső, belső) a Könyvtár gépein elérhetők.
- Az elektronikus eszközöket a tájékoztató-szolgálat útmutatásai alapján lehet igénybe venni.
A számítógépek elsősorban a könyvtári adatbázisban való keresésre, információszerzésre, a dolgozatok, előadások elkészítésére szolgálnak. - Zenét hallgatni – fülhallgatóval – csak olyan hangerővel szabad, ami a többi könyvtárhasználó munkáját, nyugalmát nem zavarja.
- A gépekbe csak vírusellenőrzésen átesett adathordozót (pl. pendrive) szabad elhelyezni.
- Ha a technikai eszközök működtetése során a használó rendellenességet észlel, azonnal jeleznie kell a könyvtárosnak.
- A kezelésből adódó meghibásodásért az olvasó vállal felelősséget, és a kártérítés megfizetése mellett a Könyvtár más szolgáltatásaiból is kizárható.
4. A könyvtári szolgáltatások díjszabása
- A könyvtári szolgáltatások díjszabását 2. sz. melléklet tartalmazza.
5. Panaszkezelés
A könyvtár szolgáltatásaival, működésével kapcsolatos észrevételek és javaslatok írásban leadhatók a Könyvtár kölcsönző pultjánál. A beérkezett panaszokat, észrevételeket 10 munkanapon belül kivizsgáljuk és az olvasót a megtett intézkedésekről a könyvtárigazgató írásban tájékoztatja
6. Záró rendelkezés
Jelen szabályzat a Könyvtár Ügyrendjének 1. sz. mellékletét képezi, azzal együtt hatályos.
2.sz. melléklet
TÉRÍTÉSI DÍJAK ÉS A DOKUMENTUMOK KÖLCSÖNZÉSI FELTÉTELEI
1. A könyvtárhasználati díjak:
Ingyenes a beiratkozás:
-
-
-
-
- Főiskolai hallgatók, oktatók, dolgozók.
- Munkanélküliek, munkanélküli segélyben részesülők.
- A szomszédos államokban élő magyar igazolvánnyal rendelkező magyarok.
- ALUMNI tagoknak
- könyvtári, levéltári és múzeumi dolgozók
- 70 év felettiek számára
-
-
- Más felsőoktatási intézmények hallgatói: 1.000,- Ft /év
- 18 éves kor feletti, érvényes diákigazolvánnyal rendelkező tanulók, hallgatók számára: 1000,- Ft/év
- Munkaviszonyban állók 2.000,- Ft /év
- Az olvasójegy elvesztése esetén annak pótlása: 500,- Ft
-
2. Késedelmi díj: 50,- Ft dokumentum / nap
3. Könyvtárközi kölcsönzés:
- Eredeti dokumentum kérése:
Az Országos Dokumentumellátó Rendszer (ODR) szolgáltató intézményeiből érkező eredeti mű kölcsönzése térítésmentes, azonban az eredeti dokumentum visszaküldésének postaköltsége a kérő olvasót terheli. A könyvtárközi kölcsönzéssel érkező dokumentum kölcsönzési idejét és használatát a kölcsönadó könyvtár szabja meg (például csak olvasótermi használat, rövid kölcsönzési határidő, csak másolatot küldenek). A kérés teljesítési ideje általában 1 hét.
- Másolat kérése:
A másolatban kért dokumentumokért a szolgáltató Könyvtár térítési díjat állapíthat meg, amit a postaköltséggel együtt az igénylő olvasónak kell kifizetnie. Az összeget készpénzzel a Kölcsönzőpultnál lehet rendezni. A megérkezett dokumentumokról a könyvtár értesítést küld.
4. Könyvtárunkban a különböző típusú dokumentumok eltérő feltételek mellett kölcsönözhetők:
4.1. Kölcsönözhető dokumentumok kölcsönzési feltételei:
A kölcsönözhető kötetek száma nincs korlátozva, a kölcsönzés időtartama 28 nap, hosszabbítás 2-3 alkalommal kérhető, amennyiben nincs előjegyzés. Ha előjegyzés van a műre, hosszabbítás nem kérhető rá. Külsős olvasók számára 10 db dokumentum kölcsönözhető egyidejűleg
4.2. Korlátozottan kölcsönözhető dokumentumok (a számítógépes katalógus „példánystátusz” része jelzi – 1, ill. 2 hét):
- A Főiskola hallgatói, munkatársai számára 7, ill. 14 nap, hosszabbítás nem kérhető.
4.3. A kölcsönző részlegben található folyóiratok – a legfrissebb szám kivételével – egy hétre kölcsönözhetők.
Jelen szabályzat a Könyvtár Ügyrendjének 2. sz. mellékletét képezi, azzal együtt hatályos.
5. sz. melléklet
MEGHATALMAZÁS
Alulírott: ____________________________
Szül. hely:____________________________ , ______ .év _______________ hó_______ nap
Anyja neve: ______________________________________________
Sz.ig.szám: ___________________________
Lakcím: _________________________________________________
meghatalmazom
___________________________________-t,
Szül. hely:____________________________ , ______ .év _______________ hó_______ nap
Anyja neve: ______________________________________________
Sz.ig.szám: ___________________________
Lakcím: ________________________________________________ ,
hogy helyettem az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Könyvtárából (Székhely: 2600, Vác Schuszter Konstantin tér 1-5.) a könyvtári kölcsönzéseimet ……………… számú olvasójegyem bemutatásával lebonyolítsa.
Meghatalmazó Meghatalmazott
Kelt:
(település, év. hó. nap).
Tanúk:
Név_____________________________ Név: ____________________________
Lakcím: _________________________ Lakcím: _________________________
Sz.ig.szám: _______________________ Sz.ig.szám: _______________________
______________________________ ______________________________
aláírás aláírás