Nyári könyvajánló
Vámos Miklós: Apák könyve
Az Apák könyve Vámos Miklós leghíresebb, legsikeresebb, legtöbb nyelvre lefordított regénye. Elragadó családtörténet, mely három évszázad magyar történetébe nyújt betekintést. Sok-sok apa vonul fel benne, megannyi történet központi alakjaként. A regény tizenkét nemzedékről szól.
Guillaume Musso: A brooklyni lány
Raphaël, a népszerű író egy romantikus hétvégét kíván eltölteni a francia Riviérán a menyasszonyával, Annával. Ám a férfi úgy érzi, hogy a nőnek titkai vannak előtte, így az utolsó estén faggatni kezdi őt, amelynek hatására végül a lány bevallja múltjának sötét oldalát. Raphaël a hirtelen sokktól vezérelve elrohan, ám amikor kis idő elteltével visszatér a hotelbe, már csak a lány hűlt helyét találja ott. Jó barátjával, Marc Caradec nyugalmazott rendőrrel együtt próbál a lány nyomára bukkani, és közben két, közel 10 éves ügyre is fényt derítenek.
Fábián Janka: Ida titkai
Zelma, a híres építész, Pártos Gyula árván maradt unokahúga szinte mindennap ott ül Kecskemét főterén, és az épülő Városházát rajzolja. A Millennium évében egy véletlen folytán megismerkedik Ferenczy Idával, Sisi felolvasónőjével, aki vállalkozik rá, hogy modellt ül neki. Beszélgetéseiket a fiatal lány feljegyzi naplójába.
Az egyetemista Kingát, a művészettörténet szakos végzős egyetemistát szenvedélyesen érdeklik a régi épületek. 2022 nyarán nap mint nap elhalad a felújítás alatt lévő Városháza mellett, és egy rejtélyes véletlennek köszönhetően szert tesz a réges-régi naplóra, amelyből megismeri és megkedveli Zelmát és Idát. Azt először még nem sejti, hogy a kis könyvecske, valamint néhány szénrajz az ő életére is óriási hatással lesz.
A történet két fiatal lányról szól, akiket több, mint száz év választ el egymástól, ám akiknek a sorsa egy ütött-kopott naplónak hála, rövid időre mégis összekapcsolódik. Érdekes, hogyan fonódik össze a múlt a jelennel, és milyen hatással lehet egy több, mint száz évvel ezelőtti történet a napjainkra.
Richard Osman: Az utolsó ördög
Karácsony napján veszélyes szállítmány érkezik Angliába, és amikor köddé válik, a csütörtöki nyomozóklub sokkoló hírt kap: valaki megölte egy barátjukat. A banda a gyilkos nyomába ered. Műkincshamisítók, internetes csalók és drogdílerek keresztezik útjukat, ráadásul a halottak száma is egyre nő, de az eltűnt csomagnak továbbra is hűlt helye. Vészesen fogy az idő, egy gyilkos tart nyugdíjasotthonuk felé, a csütörtöki nyomozóklubnak pedig fel kell tennie a kérdést: végül mégiscsak kifogytak a szerencséből? És vajon ki lesz az, aki utoljára marad?
Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb
Harag Anita novellái olyanok, mint ahogy az életben történnek a dolgok. Nincs lezárásuk, csak belenézünk egy-egy szereplő életébe, bekapcsolódunk a történetükbe, aztán ott kell hagyni őket. A történetek női sorsokat mutatnak be, különböző életszakaszokból egy-egy meghatározó momentumot kiemelve. A keserédes történetekben úgy tűnik, hogy szinte áthidalhatatlan a szakadék a nagyszülők, szülők élete és a fiatal generáció között. De nemcsak a generációk között, hanem a házastársak és a szerelmespárok, sőt a munkatársak között sincs valódi kommunikáció. A novellák szereplőinek alapélménye a lelki és szellemi magány.
Honoré de Balzac: Betti néni
A 19. század közepén, Párizsban játszódik a történet, mely egy hajadon középkorú nőről szól, aki kiterjedt családja elpusztítását tervezi. Betti néni Valérie-vel, egy boldogtalan házasságban élő fiatalasszonnyal dolgozik össze, aki jónéhány férfit elcsábít és meggyötör. Ezek egyike Hector Hulot báró, Betti néni unokatestvérének, Adeline-nek a férje. A férfi feláldozza családja vagyonát és jó hírnevét, hogy Valérie kedvében járjon, aki végül elhagyja őt egy Crevel nevű jómódú kereskedőért.